THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Drei Männer. Ein E-Bass. Ein Schlagzeug. Ein Mikrofon.“ Keď už teda drum’n’bass gigolo grind trio zakotvilo u nemeckého vydavateľa, nie je hádam také nepatričné uviesť recenziu „úradným“ jazykom sveta filmových i obrazových stvárnení jadrnejších či sofistikovanejších sexuálnych potešení. V súčasnosti už vlastne „medzinárodní“ SPASM sú v záplave „sexuplného“ goregrindu jedným z mála „guilty pleasures“, keďže sa na tenkom ľade medzi bizarnou zábavnosťou a upachteným nevkusom pohybujú s bravúrou a vyberaným štýlom.
Tu teda body zbiera už grafické prevedenie cédečka, kde v neskrývanom erotickom dráždení nenájdete ani stopu čohosi urážajúceho dobrý mrav, proste cenzúra sa tu nemá do čoho zadrapiť a napriek tomu je to celé sexi až dovtedy, kým na vás spod disku nejukne fotka hlavných aktérov – proste traja chlapi, čo s tým, aspoň že ich zľahka podivuhodná štylizácia pobaví. Inak ale celé toto grafické zhmotnenie myšlienky spĺňa kritériá na vystavenie v galérii modernej fotografie.
Do hudobnej náplne albumu nás uvedie nejaká Monika, sondujúca po telefóne možnosti kariéry „herečky a modelky“. Otrávená a nabrúsená manažérka ju rýchlo uvedie do obrazu (možnosti tam boli, snáď aj keby nemala niektorú z končatín, uplatnenie nájde) a potom už čosi vyše dvadsať minút krepčia SPASM. A ja musím konštatovať, že v rámci žánru porno gore grind patria k výrazným predstaviteľom tej menšiny skupín, ktorá má aj na to, aby zaujala skladateľsky celkom hodnotnou hudbou. Umenie treba hľadať v technicky ambicióznejších žánroch, tu ide o to, dať hraním poza uši bujarým pudom, ale aj tak sú toto proste dobré krátke nadupané chrochtavé pesničky.
Veľa skočných temp, na pomery zvoleného extrémneho chlievu nadpriemer náklepových partov, korenie v podobe „buldozérových“ liniek a hlavne veľmi chytľavé momenty, na ktorých SPASM budujú. Do hlavy to lezie samé na prvý šup a nejaký čas tie rytmy poslucháčovi zostanú zaryté do závitov, navyše je hudba v minimalistickom nástrojovom obsadení natoľko pestrá a zaujímavá, že album sa dá točiť dookola, potom načas odložiť a zase sa k nemu vrátiť. Až sa nechce veriť, že o všetko sa stará jedna Samova podladená zbustrovaná basa, hrá totiž za celú strunovú sekciu a nič ďalšie tam ani nechýba, v grindovom extréme tohto typu gitarové sóla aj tak nechcete.
Bicie Lukášovho nástupcu Rudyho sú tu veľkou devízou, okrem toho, že hrajú omnoho viac než len staré dobré tupa-tupa-umca-umca, potešia aj zvukovo, sú zosnímané čisto, mohutne a správne živo, nulová príchuť umeliny, to mám rád. Pre SPASM nenahraditeľný vokalista Radim, na pódiu povestný milovník plážových outfitov, tu servíruje vokálny výber toho najlepšieho z guturálnych registrov chlipného gore, kloktanie, bublanie, kvičanie, artikulovaný rev i krik, v ktorom začujete dokonca nejaké tie texty, a pre poslucháčov si nachystal aj rôzne iné fóry. S intrami a samplami sa tu vrece fakt neroztrhlo a je celkom fajn, že SPASM stavili na to, byť hlavne o hudbe. Máme dočinenia s kvalitou a to sa počíta.
SPASM sú žijúcim dôkazom toho, že goregrind na šteklivé témy môže byť aj fajn a zábavný.
7,5 / 10
1. Intro
2. Juicy Foreplay
3. WTF
4. Lick Your Fingers!
5. I Run A Bitch
6. Tranny Pop
7. My Body, Your Toy
8. Ladyboy Party
9. Suck My Dick!
10. Submissive Granny Game
11. Cock Fisting
12. Lovely Sweet Incontinence
13. Anus Malus Manual
14. The MILF Anthem
15. Gib mir deinen Schwanz
16. Golden Shower
17. Shemale Transformer
18. Hit Me, Hate Me, Rape Me, Kill Me
Pussy -De Luxe- (2015)
Taboo Tales (2011)
Paraphilic Elegies (2008)
Lust For Feculent Orgasm (2005)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.